Ataksja, Panel 8 ataksji rdzeniowo – móżdżkowych (SCA1, SCA2, SCA3, SCA6, SCA7, SCA12, SCA17, DRPLA)
Diagnozowana choroba:
Ataksja, Panel 8 ataksji rdzeniowo – móżdżkowych (SCA1, SCA2, SCA3, SCA6, SCA7, SCA12, SCA17, DRPLA)
Rodzaj materiału biologicznego:
Krew obwodowa pobrana na EDTA; próbka DNA; wymaz z policzka
Opis badania:

Ataksje rdzeniowo-móżdżkowe (SCA) to heterogenna grupa dziedzicznych chorób neurodegeneracyjnych, które dotyczą przede wszystkim móżdżku, prowadząc do postępującej utraty koordynacji i równowagi. Choroby te są dziedziczone autosomalnie dominująco i charakteryzują się dużą zmiennością kliniczną i genetyczną.

  • SCA1 jest związane z ekspansją tripletu CAG w genie ATXN1, powodując postępującą ataksję móżdżkową i dyzartrię.
  • SCA2 jest spowodowane podobną ekspansją w genie ATXN2 i charakteryzuje się połączeniem ataksji i neuropatii obwodowej.
  • SCA3, znana również jako choroba Machado-Josepha, jest najczęstszą postacią SCA i wynika z ekspansji CAG w genie ATXN3, objawiając się objawami ataksji, oftalmoplegii i parkinsonizmu.
  • SCA6 jest spowodowana ekspansją powtórzeń CAG w genie CACNA1A i objawia się głównie czystą ataksją móżdżkową. SCA7 wyróżnia się zaangażowaniem siatkówki, co prowadzi do postępującej ślepoty oprócz ataksji i jest spowodowane ekspansją CAG w genie ATXN7.
  • SCA12 jest mniej powszechne i charakteryzuje się dominującym drżeniem i ataksją, spowodowanymi ekspansją tego samego tripletu w genie PPP2R2B.
  • SCA17 jest rzadką postacią SCA spowodowaną ekspansją tripletu CAG w genie TBP, która może objawiać się szeroką gamą objawów neurologicznych, w tym ataksją, demencją i pląsawicą. Wreszcie DRPLA jest również wynikiem ekspansji CAG w genie ATN1 i charakteryzuje się połączeniem ataksji, padaczki i dystonii. 
Cena za badanie:
890.00 PLN
Cena za izolację DNA:

75 PLN jeśli materiałem do badań jest krew lub wymaz z jamy ustnej;

95 PLN w przypadku izolacji DNA z tkanki niestandardowej (kostki parafinowe, fragmenty tkanek, tkanka utrwalona w formalinie);

110 PLN w przypadku badań prenatalnych: płyn owodniowy, kosmówka, krew pępowinowa.

Projekt i wdrożenie: symbioza.net.pl
Skontaktuj się z nami!