Choć często mówimy o cudzie narodzin, warto pamiętać, że równie realny jest ból, który może pojawić się na drodze do rodzicielstwa.
W większości przypadków przyczyną poronienia samoistnego jest genetycznie uwarunkowana choroba zarodka/płodu.
Ustalenie przyczyny poronienia ma bardzo duże znaczenie nie tylko pod względem diagnostycznym, ale także psychologicznym. W przypadku stwierdzenia, że przyczyną obumarcia ciąży była aberracja chromosomowa u zarodka/płodu, rodzice mają świadomość, że niczego nie zaniedbano i nie można było nic zrobić, aby utrzymać ciążę.
Badanie metodą mikromacierzy CGH (aCGH) pozwala na wykrycie nie tylko wszystkich dużych aberracji chromosomowych, ale także zmian małych, które też są częstą przyczyną utraty ciąży.
Od niedawna Pacjentki Diagnostyki GENESIS mają możliwość przeprowadzenia badania z materiału archiwalnego metodą mikromacierzy CGH. Oznacza to, że kobieta, która doświadczyła straty nawet kilka lat temu lub nie miała możliwości dostarczenia świeżego materiału po poronieniu, może nadal poznać przyczynę zlecając badanie aCGH.
Badanie genetyczne można wykonać z materiału archiwalnego nawet kilka lat po poronieniu. Bloczki parafinowe z fragmentem materiału poronnego są zabezpieczane i archiwizowane w Szpitalu po prawie każdym poronieniu. Pacjentka ma prawo wypożyczyć je ze szpitala na pisemny wniosek.
Wynik badania zawiera informację czy kariotyp zarodka/płodu jest prawidłowy, a w przypadku wyniku nieprawidłowego opis, na czym polega wykryta zmiana genetyczna.
Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do wywiadu z dr n. med. Karoliną Matuszewską.